• Školské ovocie a školské mlieko

• Školské ovocie

Čo je to „Školské ovocie"

Program „Školské ovocie“ je pravidelné zabezpečovanie ovocia a zeleniny alebo výrobkov z nich do škôl. Pre 27 členských štátov vyčlenila EÚ 90 mil. eur. Slovensko sa do programu zapojilo od školského roku 2009/2010 s finančnou podporou EÚ 1,27 mil. eur, ktorá bola vyčlenená pre asi 300 000 detí.

Deti v slovenských škôlkach a žiaci v základných školách môžu tak konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu vypestované v našich podmienkach. Cena dodaného ovocia a zeleniny je hradená 73 % z EÚ a 27 % zaplatí žiak.

Ciele programu:

• zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny u detí predškolského a školského veku
          • zmeniť stravovacie návyky u detí už v rannom školskom veku
          • znížiť výskyt nadhmotnosti a obezity u detí
          • podporiť zdravú výživu a zvýšiť informovanosť o výživovej hodnote jednotlivých druhov ovocia a zeleniny

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

Po reforme spoločnej organizácie trhu v sektore ovocia a zeleniny v roku 2007 sa pristúpilo k príprave právneho predpisu pre zavedenie pravidelných dodávok ovocia a zeleniny do vzdelávacích zariadení. Predpis Rady EÚ bol zverejnený v Úradnom vestníku začiatkom roka 2009 ako nariadenie Rady (ES) č. 13/2009 z 18. decembra 2008 (ďalej len „NR (ES) č. 13/2009“).

Implementácia ustanovení Rady sa vykonáva podľa nariadenia Komisie (ES) č. 288/2009 (ďalej len „NK (ES) č. 288/2009“), ktoré nadobudlo účinnosť 15. apríla 2009. NK ustanovuje podrobné pravidlá pre dodávanie ovocia, zeleniny, spracovaného ovocia a zeleniny a banánov deťom do vzdelávacích zariadení. Program sa v jednoduchej forme nazýva Schéma školské ovocie (z anglického School Fruit Scheme ďalej len „SFS“).

Členské štáty (ďalej len „ČŠ“), ktoré chcú uplatňovať program SFS vypracujú národnú stratégiu podľa čl. 3 NK (ES) č. 288/2009 a ustanovia ďalšie podrobné pravidlá na národnej úrovni pre výkon článku 103ga) nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007.

Školské mlieko

Moderná doba prináša nám rodičom vyšší životný štandard, viac možností realizovať sa a mnoho ďalších pozitívnych efektov. Na druhej strane však aj menej času na blízkych. Neustále sa náhlime za niečim dôležitým, neraz sa stane, že raňajkujeme po stojačky, alebo neraňajkujeme vôbec a naše deti nás pritom pozorujú. Medzi 2. a 15. rokom sa váha a výška dieťaťa viac ako zdvojnásobí.

Práve v detstve sa vytvára základňa, z ktorej organizmus čerpá po celý život. Naše deti si zaslúžia dostať šancu na zdravú výživu. Buďme im teda tým správnym vzorom a podporujme ich v zdravých stravovacích návykoch.

S potešením môžeme konštatovať, že čoraz viac rodín preferuje zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je i zdravé stravovanie.

Správna výživa je totiž základom pre lepšiu schopnosť sústrediť sa v škole a dosahovať lepšie výsledky.

Ani zlepšujúce sa povedomie o zdravom stravovaní však nedokázalo zvrátiť negatívny trend rastúcej nadváhy a obezity u detí.

Podľa národného programu prevencie obezity asi 20% detí trpí nadváhou a tretina z nich je obézna.

Nadváha a obezita ovplyvňujú telesné i duševné zdravie a hrajú významnú úlohu v rozvoji najzávažnejších chronických neinfekčných chorôb *:

• kardiovaskulárne ochorenia (ischemická choroba srdca, hypertenzia, cievne mozgové príhody, varikózna choroba žíl, tromboembolická choroba),
          • metabolické ochorenia (metabolický syndróm, inzulínová rezistencia, porucha glukózovej tolerancie, diabetes mellitus 2. typu, dyslipidémie, hyperurikémia),
          • niektoré onkologické ochorenia (rakovina hrubého čreva, rakovina prsníka, maternice, vaječníkov, rakovina žlčníka a žlčových ciest, pankreasu, pečene),
          • niektoré gynekologické ochorenia (poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť, komplikácie v gravidite a pri pôrode, gynekologické zápaly),
          • niektoréchoroby kĺbov, kostrového a svalového systému (degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice, hlavne gonartróza a coxartróza),
          • niektoré kožné ochorenia (exémy, mykózy, celulitída),
          • niektoré psychosociálne poruchy (nízke sebavedomie, seba obviňovanie, poruchy motivácie, depresia, úzkosť, poruchy príjmu potravy ako kompulzívne prejedanie, bulímia, anorexia).

* Výpis chorôb, ktoré sú spôsobené, alebo podporované nadváhou a obezitou sme čerpali z národného programu prevencie obezity.

Každý z nás može urobiť niečo, čo prispeje k zdravej výžive detí. Spoločnosť RAJO, a.s. sa preto rozhodla vstúpiťdo školského mliečneho programu s cieľom pomôcť vytvoriť zdravé stravovacie návyky u detí. Školské mlieko mnohí dobre poznáme ešte z čias, keď sme sami sedeli v školských laviciach. RAJO však pripravilo niečo nové.

Moderné a inovatívne riešenie školského mliečneho programu, ktorý pitie mlieka zatraktívni pre deti a zjednoduší jeho realizáciu.

Deti si budú môcť vybrať mliečko z mliečneho automatu kedy koľvek bez potreby nosiť pri sebe hotovosť. Zároveň je naše riešenie zárukou hygienického skladovania. Vysoký štandard hygieny je jedným zo základných pilierov tohto projektu. Mliečko v dokonalom balení je prepravované priamo z výroby v chladených autách a pravidelne dokladané do chladených automatov na školách. Vždy čerstvý výrobok si môže žiak vybrať vtedy, keď má na ňho chuť a zároveň zvoliť príchuť, ktorú má rád. Dotácia umožní mlieko predať lacnejšie ako v obchode.