Hlavná stránka

Novinky školský rok 2018/2019 školský rok 2017/2018 školský rok 2016/2017

materská škola

novinky

V DKT Dohňany sme mali možnosť pozrieť si koncert skupiny HELIGONICA. Zahrali nám príbeh o Zvedavke a kúzelníkovi Erikovi plný otázok, piesní a dobrej nálady. Deti sa dozvedeli veľa nového, pomáhali kúzelníkovi odpovedať na všetečné otázky Zvedavky a pritom sa samé mohli zapájať do deja príbehu.

Zdravé nátierky

Vo štvrtok 29.11. sa z detí stali malí kuchári. S pomocou pani učiteliek chystali zdravé raňajky. Každá trieda materskej školy pripravovala inú nátierku. Deti s radosťou miešali, strúhali, natierali na rožteky nátierku. No najväčšiu radosť mali z ochutnávania toho, čo sami vyrobili.  Svojimi zdravými nátierkami ponúkli aj svojich kamarátov a nezabudli ani na svojich rodičov.

Strom zdravia

V mesiaci NOVEMBER  sme sa venovali hlavne  zdravému  stravovaniu a poznávaniu zdravého  životného štýlu. Pomocou námetových hier na obchod, kuchárov, pyramídy zdravia, pexesa a interaktívnych hier sa deti naučili poznávať  a triediť zdravé potraviny.

 Modelovali a maľovali ovocie a zeleninu,  vyrábali si taniere plné vitamínovZ plastových štuplíkov si vytvorili plagát Deň zdravia. Deti v MŠ s pani učiteľkou odšťavili jabĺčka a pochutili si na  dobrých bylinkových  čajoch  z lipy, šípok, medovky, materinej dúšky. Väčšie deti z ovocia a zeleniny pripravili „špízy“, vytvorili zeleninové postavičky a urobili si  chutnú hostinku.

Krásne jesenné počasie celá škôlka využila na jesenné vychádzky za zdravím a športovaním v prírode.

09.11.2018 Materská škola Mestečko zorganizovala  „ Akadémiu pre materské školy Púchovskej doliny“.  Naše deti prijali pozvanie a vycestovali do kultúrneho domu na Lúkach pod Makytou spolu s pani učiteľkami a rodičmi. Tu prezentovali svoju škôlku s pripraveným programom. Krásne popoludnie plné spevu, tanca a scénok roztlieskalo dospelých i detských divákov. V celej sále. Okrem sladkej odmeny a  magnetickej skladačky čakalo na deti ešte ďalšie prekvapenie. Hudobným programom zabavil všetky deti ujo „ VIKTOR „ vyšantili a vytancovali sa do vôle.

Akciu podporili : Trenčiansky samosprávny kraj , obec Mestečko ,

                              starostovia obcí : Dohňany , Záriečie , Lúky pod Makytou ,

                              Lysá pod Makytou , Lazy pod Makytou

Naša Zem je špinavá a zašpinili sme ju my, ľudia. Preto sme sa snažili deti naučiť separovať  použité veci, ktoré sú na vyhodenie. Využili sme na túto aktivitu priestory novovybudovaného altánku a náučného pocitového chodníka, ktorý sa nachádza na našom školskom dvore. Úlohou detí  bolo zapamätať si a vedieť rozlíšiť farbu kontajnera na separáciu skla, papiera, plastu a kovu. Deti boli veľmi šikovné a veľmi rýchlo sa všetko naučili. Aj takýmto zážitkovým učením sa u detí vytvára postoj a názor na problematiku ochrany životného prostredia.

 

V mesiaci októbri  sme sa pustili do ďalšej etapy projektu „Zelené oči“ , pri ktorej sa   do práce s ochotou a radosťou pustili aj naše deti z materskej školy a žiaci zo základnej školy. Deti  s nadšením vozili v malých fúrikoch kamienky na vysypanie chodníkov, žiaci zase upravovali a čistili terén. Pomáhali pri úprave vyvýšených záhonov na výsadbu kvetín a liečivých bylín.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jablko Opäť je tu jeseň a s ňou aj zber úrody z našich záhrad. Leto bolo teplé a úroda bohatá. V MŠ sme si spolu s deťmi urobili výstavku ovocia a zeleniny. Deti sa takto zážitkovým učením oboznamovali s ich vzhľadom, farbou, vôňou, tvarom. Vďaka tomu vznikli aj veľmi pekné výtvarné práce našich detí.  Po skončení výstavy si deti pochutnali na vitamínoch z našej výstavy.

V našej škôlke pravidelne konzumujeme jabĺčka pre zdravie a ani teraz tomu nebolo inak. Aj týmto spôsobom podporujeme zdravie detí a ich správnu výživu. Na pravidelných prechádzkach do okolia MŠ sme pozorovali bohatú úrodu obyvateľov Dohnian a obdivovali farebnú krásu jesene.

 

V mesiaci októbri viac ako inokedy vyjadrujeme radosť, že sú tu s nami starí rodičia, dedkovia a babičky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt babka a dedko kresleny Aj naše deti, ich vnučky a vnukovia vedia, že tento mesiac patrí ich milovaným starkým. S láskou a vďakou pripravili pre nich vlastnoručne vyrobené pozdravy. Potešili ich pásmom piesní a básní v dedinskom rozhlase.

V našej MŠ sme privítali babičku, ktorá prečítala  rozprávku a rozprávala sa s deťmi tak, ako to vedia iba babičky. Deti pochopili aké je šťastie mať starých rodičov. V ich kresbách, piesňach, básňach sa prelínali vzťahy – dieťa, babka, dedko. Pozdrav, pomoc, poďakovanie -  to sú veci, ktoré chcú starým rodičom každý deň darovať.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tárajko a popletajka V jedno krásne októbrové dopoludnie sa deti nemohli dočkať netradičnej návštevy. Privítali medzi sebou Tárajka a Popletajku v krásnych kostýmoch. Divadelným koncertom, ktorý predviedli priamo na školskom dvore boli deti nadšené. Popletajka a Tárajko svojim humorným rozprávaním vyčarili úsmev na každej detskej tváričke. Známe i menej známe piesne ich nenechali sedieť na lavičkách a všetci spoločne predvádzali tanečno- pohybové variácie.

Zábavné dopoludnie rýchlo ubehlo, deti si ho príjemne užili a už sa tešia aj na ďalšie...

Školský rok 2018/2019

03.09.2018 sme opäť privítali v priestoroch vynovenej materskej školy našich malých škôlkarov. Čaká ich tu veľa zábavy, hier, spevu a tanca, ale aj učenie a vzdelávanie zábavnou formou.

Všetkým deťom želáme, aby sa im v materskej škole páčilo a chodili sem s radosťou.

Olympijský deň

Olympiáda v materskej škole, ktorú sme pripravili pre naše deti preverila ich rýchlosť, obratnosť a zručnosť. Súťažili v troch disciplínach – beh, skok z miesta a hod do diaľky loptičkou.  Všetky deti sa snažili podať čo najlepšie výkony, súťažili a športovali s veľkou radosťou. Za odmenu získali diplomy, medaily ako aj drobnú sladkosť.

Od 21.5. – 25.5.2018 mohli deti prísť do škôlky na bicykli, kolobežke alebo odrážadle. Cieľom bolo zvýšiť ich fyzickú aktivitu a zdravie. Počas tohto týždňa si deti aj zasúťažili, pretekali v rýchlosti a cyklistických zručnostiach. Taktiež zbierali pečiatky na kartu Petra Sagana.  Na konci týždňa boli deti odmenené za svoju vytrvalosť, získané body a umiestnenie v súťaži ovocím a sladkosťami.

V stredu, 6.6.2018 sme sa vybrali na výlet do Púchova. Najskôr sme navštívili pracovisko hasičov, ktorí nám ochotne porozprávali o svojej práci. Ukázali nám zariadenie a vybavenie zbrojnice, hasičské autá a vysunuli na ukážku dlhý hasičský rebrík. Deti si samé mohli vyskúšať oko sa drží   prúdnica, ako sa sedí v hasičskom aute, prejsť sa po plošine auta. Odtiaľ sme prešli do kultúrneho domu, kde sme si v kine pozreli veselú kreslenú rozprávku. Na obed sme sa vrátili do materskej školy unavení, ale spokojní a plní nových zážitkov.

Pri príležitosti MDD vládla v našej škôlke od rána veselá nálada. V tento výnimočný deň sme pre deti  pripravili športovú súťaž na školskom dvore, kde plnili rôzne úlohy.  Víťazmi boli všetci  a za odmenu dostali medailu. Nemohla chýbať ani sladká odmena v podobe balíčka pre každé dieťa.  Oslavovali sme potom aj vo vnútri  tancom a pohybom  na  diskotéke. Na tvárach  detí hral úsmev a to je to najdôležitejšie.

V týždni od 21.5 – 25.5.2018 si deti materskej školy užili  veľa zábavy a radosti na plaveckom výcviku na plavárni v Púchove.   Deti sa zoznámili s vodou, otužovali sa,  naučili sa skákať do vody, ponárať sa a plávať. Ukázali, že sa vody neboja, poriadne sa v nej vyšantili.

 

V mesiaci máji sme deťom rôznymi aktivitami približovali čo je rodina a význam rodiny. Cez ne deti pochopili, že rodina je pocit istoty keď nás niečo trápi, keď sme osamelý  a práve vtedy je tu a pomôže, na svoju rodinu sa môžeme vždy spoľahnúť.

Svoj vzťah deti vyjadrovali kresbami: moja rodina, portréty, rodostrom, darčeky,  ako aj námetovými hrami.

Radostné zážitky pri akciách v spolupráci rodiny s MŠ /Deň matiek, Deň detí / obohatili  detskú predstavivosť o dobre fungujúcej rodine.

Talentárium MŠ

O tom, že máme v materskej škole aj talentované deti svedčia získané diplomy:

  • Vesmír očami detí – výtvarná súťaž – postup do celoslovenského kola
  • Talentárium MŠ  - prehliadka malých talentov, ktoré každoročne usporadúva CVČ Včielka v Púchove – na ktorej nás reprezentovali výtvarnou tvorbou a svojim spevom tri deti – Dianka, Maťko a Amanda.

 

V pondelok 21.5. sme si vypočuli krásny výchovný koncert na motívy hudby W.A. Mozarta. Operný  príbeh Bastiena a Bastienky deti veľmi zaujal, pobavil a poučil.

9.5. 2018 opäť všetky deti potešilo bábkové divadlo zo Žiliny  o mimozemšťanoch, ktorí nám pripomenuli, že si máme chrániť našu planétu pred znečisťovaním odpadom. Deti sa veselou a hravou formou naučili, že odpadky patria do koša a odpad sa musí triediť.

Ku  Dňu matiek, prvú májovú nedeľu,  naši škôlkari aj školáci potešili svoje mamičky, babičky aj tety milým vystúpením. Pripravili si pre ne tančeky, piesne i básne a svojim prejavom vyčarili úsmevy na tvárach a potešili všetky srdiečka.

V stredu 25.4.2018 potešilo všetky deti žilinské divadlo „ Divadlo zo šuflíka. Zábavno – výchovné divadielko s názvom „ Janko a Marienka „ svojim obsahom poučilo aj zabavilo. Klasická rozprávka s modernými  vsuvkami s možnosťou zapojenia sa detí do deja. Menšie i väčšie deti spolupracovali , radili hlavným hrdinom , reagovali na situácie,  ktoré im umožňovali byť priamymi aktérmi deja. Takáto kombinácia vždy zaujme , nenecháva deti pasívne.

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Projektový týždeň krojov sme ukončili  vynesením Moreny. Dlhý krojovaný sprievod školákov, škôlkárov, ale aj  rodičov a známych, ktorí sa k nám pripojili  na ceste od základnej školy mieril na  hlavný most v obci. Počas sprievodu sme spievali ľudové  pesničky,  ku ktorým más sprevádzali  žiaci zo základnej školy spolu s pánom  Klinovským  hrou na ozembuchoch.  Na moste sme sa rozlúčili s Morenou, naposledy sme jej zatancovali a zaspievali. Nakoniec sme ju zapálili  a hodili do vody. Takto sme zahnali zimu a veríme, že nás čakajú už len teplé, krásne, slnečné dni.

V mesiaci apríl deti navštívili poľnohospodárske družstvo v Dohňanoch, čím si upevnili vedomosti z edukačných aktivít na tému Gazdovský dvor. Hospodárka deťom ukázala kravičky aj malé teliatka. Vysvetlila im, čo všetko sa dá vyrobiť z mlieka, čím sa zvieratká chovajú a ako sa treba o ne starať.

Netradičným a zaujímavým bol v našej materskej škole „Týždeň kroja“. Deťom sme priblížili život v minulosti prezentáciou krojov, ľudových piesní, tancov, zvykov. V spolupráci s rodičmi si deti vyskúšali „ šaty“, ktoré sú už dnes vzácnou spomienkou. Deti si ich s hrdosťou obliekali po celý týždeň. Tie deti, ktoré kroje nemali, boli aspoň vyzdobené mašličkou, stužkou, košieľkou, sukničkou s náznakom folklórneho prvku.

Ďakujeme rodičom, ktorých náš týždeň folklóru oslovil a podporili nás v tejto milej aktivite a spoločne s učiteľkami si zaspomínali na časy dávno minulé.

 

26.3. 2018 prišiel medzi deti do MŠ spisovateľ Matej Zámečník z Trenčína, ktorý píše prózu pre deti predškolského a školského veku. Porozprával im o svojej knihe - Nakresli si príbeh  a o tom, ako vznikali rozprávky v nej. Zaujímavosťou je to, že do tejto knihy si deti môžu kresliť a písať postrehy z vypočutého deja.

Na záver pán spisovateľ deťom prečítal rozprávku o šteniatku a deti mu spätnou väzbou nakreslili pekné obrázky  z prečítanej rozprávky.

V škôlke sa deti dozvedia veľa zaujímavého. Môj deň s obľúbenou knihou bol zameraný na vzbudenie záujmu detí o knihu. Porozprávali sme sa o tom, ako kniha vzniká a ako s ňou treba zaobchádzať. Deti si priniesli svoje vlastné knihy, z ktorých sme si potom pred spaním čítali.

Navštívili sme aj knižnicu v ZŠ. Tu sme  mali možnosť vidieť veľa zaujímavých a pekných kníh. Oboznámili sa s tým ako prebieha požičiavanie knižky, ktorá sa im v knižnici zapáči. Všetci sme si spolu s pani učiteľkou prečítali obrázkové čítanie Psíček Tom a jeho trampoty.

V rámci rozvoja kreativity a výtvarného cítenia si deti skúsili vyrobiť vlastnú knižku.. Najmenšie deti si za pomoci pani učiteľky vyrobili svoje vlastné záložky do knižky

V mesiaci   február sme v materskej škole s deťmi uskutočnili projekt na tému:  Šetríme  peniažteky - finančná gramotnosť.

Deti sa učili porozumieť, prečo treba šetriť peniaze, hračky  a veci okolo seba.

Výchovno-vzdelávací projekt plnili  na interaktívnej tabuli vo výučbovom programe - Šetríme s Proxíkom.

Deti si  zhotovili peňaženky, pokladníčky, hrali sa námetové hry na obchod. Poznávali eurá, predškoláci hravo manipulovali s mincami a zvládali jednoduché príklady z matematiky.

Ako vieme, už samotný J. A. Komenský skonštatoval, že názornosť je základom správneho vyučovania. Preto považujeme návštevu školy so škôlkarmi ako výbornú príležitosť pozrieť si skutočné vyučovanie v prvej triede.

 Prváci nás milo privítali a ukázali nám, ako vedia písať pomocou interaktívnej tabule a do svojich písaniek.  Počuli sme, ako vedia čítať, aké básne a piesne sa učia, aj ako si každé ráno rozcvičujú ruku, aby vládala pekne písať.

Počas návštevy v škole sme pozorne pozerali vôkol seba, aby nám nič z toho, čo robia veľkí prváci neuniklo.

Na záver návštevy nám pani učiteľka  spolu s deťmi odovzdala darčeky, ktoré si pre nás pripravili. Najviac nás potešil naozajstný šlabikár. Vyučovacia hodina v škole sa nám veľmi páčila. Tešíme sa, že v septembri sa do školy vrátime opäť, tento krát už ako noví prváci.

V pondelok 5.februára sme si v priestoroch materskej školy pozreli milé divadielko O neposlušnej Alici.  Bolo veselé, zaujímavé ale aj poučné. Deti si zaspievali s hudobným sprievodom, vylúštili vtipné hádanky, nakreslili pekné obrázky, mali radosť  a dobrú náladu.

V jeden krásny deň žiadne dieťa neprišlo do materskej školy bez masky. Konal sa tu totiž karneval. Deti sa zmenili na rozličné rozprávkové bytosti alebo zvieratká. Trieda ožila hudbou a veselou zábavou. Masky sa zabávali, tancovali, spievali, navštívili aj kamarátov v základnej škole, ukázali sa aj pani kuchárkam v kuchyni.  Tety kuchárky všetkým deťom pripravili občerstvenie - dobré mafiny a ovocné taniere.

Deti si z tohto dňa odniesli množstvo krásnych zážitkov a sladkú odmenu.

 

Tak ako každý rok, tak aj tento nám na školskom roku pribudli nové kŕmidlá a búdky pre vtáčikov. Deti vtáčiky pravidelne kŕmia a starajú sa o ne. Takto sa starajú a kŕmia aj kačičky, ktoré plávajú po blízkom potoku a deti  pozorujú ich život pri vode po celý rok.

Krásne zimné počasie a snehovú nádielku si deti  užívali s veľkou radosťou. Na školskom dvore vyrástlo množstvo snehuliakov a snehových stavieb. S pani učiteľkami uskutočnili turistickú vychádzku do blízkeho okolia, kde sa poriadne vyšantili v sehu.