•

I. oddelenie ŠKD - 3. a 4. ročník

vychovávateľka: Smatanová Drahomíra

• Február

• Veselý mesiac február v ŠKD bol síce krátky, ale plný zaujímavých tém, ktorým sme sa počas neho s deťmi venovali. Ťažiskovými projektovými témami mesiaca, aj vrámci celej školy, boli fašiangy a finančná gramotnosť. Začali sme hneď zdravo, učili sme sa ako bojovať s chorobami pomocou vitamínov z klíčkov a naklíčenej zeleniny, čo sme si vyskúšali na príprave zdravého pohostenia z vlastnoručne vypestovanej mladej žeruchy. Pozorovali sme počasie a porovnávali ho s ľudovými pranostikami, ktoré ľuďom v minulosti pomáhali orientovať sa v jeho premenách a zákonitostiach. Deti si veľmi obľúbili kreslenie do štvorcovej siete podľa pripravenej predlohy, no niektorí tvorili i podľa vlastnej fantázie. Začali sme čítanie na pokračovanie spojené so spoločnou diskusiou. Táto aktivita si deti získala a príbeh o Malom princovi /A. S. Exupery/ nás inšpiroval k mnohým spoločným rozhovorom a výmenám názorov o živote. Vyrobili sme si valentínsky pozdrav, rôzne fašiangové a karnevalové dekorácie, masky, vyzdobili sme priestory vestibulu školy. V tomto mesiaci sme veľa spolupracovali s druhým oddelením a spoločne sa venovali mnohým pohybovým aktivitám, spoločným hrám a fašiangové obdobie sme zavŕšili spoločným pečením zdravšej varianty fašiangových šišiek. Táto práca sa deťom veľmi páčila a kopec šišiek zmizol naozaj bleskurýchlo ako tohtoročný sneh. Druhou témou mesiaca február bola finančná gramotnosť detí a jej rozvoj. Počítali sme s mincami, nakupovali, vyrobili si papierovú peňaženku. Riešili sme rôzne slovné úlohy s eurami, učili sme sa orientovať sa v pokladničnom bloku. Piatok pred jarnými prázdninami sa niesol už len v duchu karnevalu, zábavných hier, súťaží a huráááá  na prázdniny. Uvidíme sa o týždeň!

• Január

• Tak a je tu nový kalendárny rok a my sme sa po vianočných prázdninách opäť vrátili ku školským povinnostiam. Zima nám doposiaľ nedopriala užívať si typické snehové radosti, tak sme väčšinu voľného času boli nútení tráviť v prostredí triedy ŠKD. Rozvíjali sme najmä kompetencie detí ku zmysluplnému a tvorivému tráveniu svojho voľného času a to najmä formou rôznych hier, utužovania vzájomných vzťahov detí pri kolektívnych i skupinových aktivitách. Učili sme sa nové spoločenské hry, kreslili, vystrihovali, relaxovali pri antistresových maľovankách. Učili sme sa o zvieratkách, vyrobili veselé vtáčiky z vlny, rozvíjali svoju obratnosť, koordinačné a pohybové zručnosti, orientáciu vpravo, vľavo. Nezabudli sme tiež na opakovanie vedomostí formou didaktických hier, venovali sme sa najmä tajničkám tzv. smerovkám, kde si deti rozvíjali svoju čitateľskú gramotnosť, kreslili sme obrázky podľa predlohy na štvorčekový papier. Počas týchto sychravých dní sme nezabudli ani na naše zdravie a zasadili semienka žeruchy. Pozorovali sme ako rastú, učili sa o význame konzumácie čerstvej zeleniny, a už sa tešíme na ochutnávku zdravých zelených klíčkov. Ako sme počas januára pracovali si môžete pozrieť vo fotogalérii.

• December

• Predvianočné obdobie ubehlo veľmi rýchlo. Očakávanie Vianoc a všetkých tých krásnych sviatočných zážitkov nás v tomto mesiaci napĺňalo radosťou a veselosťou. Deti potešili mikulášske balíčky a sladkosti z adventného kalendára, vyrábali sme vianočné dekorácie, ozdoby a tiež vianočné pozdravy pre blízkych s vlastnými fotografiami. Venovali sme sa vianočným tradíciám, počúvali piesne a koledy, pozerali vianočné rozprávky a čítali zaujímavé príbehy. Veľa sme sa hrali a rozprávali o svojich vianočných prianiach a túžbach. Deti plnili vedomostné i zábavné úlohy, ktoré sa ukrývali v múdrej mikulášovej brade. Učili sa ako môžu pomáhať rodičom pri vianočných prípravách a ako v zime predchádzať chorobám. Aj keď na snehovú nádielku ešte stále čakáme, zima je už podľa kalendára naozaj tu!

• November

• Novembrové dni nám priniesli najmä témy týkajúce sa zdravého životného štýlu. Venovali sme sa cvičeniu a správnej životospráve. Voľný čas v ŠKD deti venovali tiež skladaniu puzzle, pohybovým a spoločenským hrám, kresleniu. Blížiace sa Vianoce nás už ale postupne naladili na vianočné tvorenie počas projektového týždňa venovaného výrobe vianočných ozdôb a dekorácií. Napríklad medovníčkov, papierových vločiek, vianočných pozdravov či ozdôb na stromček z vlny. Vyrobili sme si aj adventný kalendár, ktorý nám bude pripomínať čas zostávajúci do Vianoc. Ozdobili sme si vianočný stromček a už sa všetci nemôžeme dočkať Mikuláša a Vianoc!

• Október

•

Krásna jeseň vo forme teplého babieho leta :) nás lákala von, a tak sme čas trávili na čerstvom vzduchu, napr. aj v našom altánku. Mesiac sme začali projektovým týždňom Jabĺčko a úroda z našich záhrad a počas ŠKD zorganizovali celoškolskú akciu Zábavné hry so šarkanmi.  Zabavili sme sa pri výrobe veselých škriatkov z prírodnín. Venovali sme sa aj aktuálnej mesačnej téme - Úcta k starším, rozprávali sa o rodine, vzťahoch detí a starých rodičov. Vysvetlili sme si význam sviatočných októbrových dní ako spomienky na našich blízkych zosnulých. Deťmi obľúbený Halloween si deti priblížili cez tvorivé dielne pri výrobe papierových tematických dekorácií. Jesennú októbrovú atmosféru sme si dotvorili lístím zdobenými svietnikmi.

• September

• Prvý mesiac školského roku sme úspešne zvládli. Zaspomínali sme si na prázdniny, stanovili si pravidlá a zvykáme si na školský režim. Snažíme sa vychádzať s ostatnými deťmi a pomáhať prváčikom. Veľa sme sa rozprávali a učili sa organizovať si svoj denný režim tak, aby sme zvládali popri školských povinnostiach i hru a aktívny oddych. Precvičovali sme si pamäť a logiku. Naplno sme si užívali posledné teplé dni vonku. Zapojili sme sa do jesennej výzdoby školy a poznávali zaujímavosti o Slovensku a jeho histórii. A máme tu jeseň!