• 2021/2022

•  Organizácia ŠKD

Činnosť školského klubu detí (ŠKD) je usmerňovaná podľa vyhlášky MŠV SR

č.28/1995 Z. z.o školských kluboch detí v znení neskorších predpisov.

• Prevádzka ŠKD začína rannou smenou od 6,00 do 7,30 hod. a pokračuje od 11,20 do 16,00 hod.
          • Činnosť s deťmi je rozdelená na výchovno-vzdelávaciu, odpočinkovú a rekreačnú činnosť.
          • Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD prebieha v jednotlivých oddeleniach podľa mesačných plánov, v ktorých sa rešpektujú individuálne záujmy dieťaťa mladšieho školského veku, princíp dobrovoľnosti, príťažlivosti a práv dieťaťa. Využívaním a striedaním rôznych metód a foriem práce sa vychovávateľky ŠKD snažia zaujať a aktívne zapojiť deti do činnosti s prihliadaním na kompetencie detí.
          • Odpočinkové, rekreačné a relaxačné činnosti, hry, kreslenie, čítanie, rozhovory a individuálny odpočinok prinášajú deťom uvoľnenie po vyučovaní.

• Významnou činnosťou ŠKD je príprava na vyučovanie, pri ktorej si deti osvojujú správny spôsob učenia sa. Príprava na vyučovanie poskytuje deťom aj možnosť vypracovať si domáce úlohy (spravidla okrem prvákov) a formou didaktických hier si upevňovať vedomosti získané na vyučovaní.

Do ŠKD v školskom roku 2021/2022 bolo zapísaných  52 detí.

Príspevok za pobyt dieťaťa v ŠKD  je 9 EUR za mesiac.

Ranná smena:

od 6. 00 – 7.30 hod

schádzacie oddelenie na prízemí

7.25 odovzdávanie detí do tried

Popoludňajšia smena :

11. 20 – 15.30 h

po jednotlivých oddeleniach ŠKD

činnosť odpočinková, relaxačná, obed, rekreačná činnosť, príprava na vyučovanie, krúžková činnosť (mimo ŠKD)

Dlhá smena :

schádzacie oddelenie spojené s materskou školou

v priestoroch MŠ.

Preberanie a odchody detí - do 16.00 a podľa pokynov na vypísanej žiadosti prihlásenia dieťaťa do ŠKD. Zmenu odchodu dieťaťa je potrebné nahlásiť písomne (tlačivá sú k dispozícii), na telefonické oznámenie dieťa vychovávateľka nepustí z bezpečnostných dôvodov.

Bezpečnosť a ochrana zdravia

Za bezpečnosť detí počas celého ich pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľka. Na začiatku školského roka sú deti vychovávateľkou oboznámené s vnútorným poriadkom školy (zdokumentované v triednej knihe výchovnej činnosti); dieťa sa riadi pokynmi vychovávateľky a dodržuje bezpečnostné predpisy.

Ak dieťa úmyselne poškodí zariadenie v ŠKD, jeho zákonný zástupca je povinný vzniknutú škodu uhradiť;

v súlade s vnútorným poriadkom školy sa nedoporučuje, aby deti nosili do ŠKD cenné predmety (mobilné telefóny, finančnú hotovosť,...);

straty z uzavretých priestorov ŠKD a školy u poisteného dieťaťa vybavuje vychovávateľka v spolupráci s rodičmi a vedením školy.

Ak zistí vychovávateľka u dieťaťa zdravotné ťažkosti napr. nevoľnosť, zvýšenú teplotu telefonicky upovedomí o zdravotnom stave dieťaťa rodičov.

Správanie sa detí

Na hodnotenie a klasifikáciu správania dieťaťa v ŠKD sa vzťahujú ustanovenia vyhlášky o základnej škole, t.j. udeľovanie napomenutia vychovávateľom, triednym učiteľom, riaditeľom školy, klasifikácia zníženou známkou zo správania na vysvedčení;

zo ŠKD môže byť riaditeľom na návrh vychovávateľky vylúčené dieťa, ktoré opakovaným spôsobom narušuje činnosť zariadenia ŠKD, ohrozuje bezpečnosť svojich spolužiakov, nerešpektuje vnútorný poriadok školy.

Oddelenia ŠKD

V školskom roku 2021/2022 sme otvorili tieto oddelenia

I. oddelenie: 1. A. , 2. A.    p. vych. Sabina Drábová

II. oddelenie: 3. A. , 4. A.  p. vych. Drahomíra Smatanová

Prihlasovanie a odhlasovanie detí v ŠKD

·  Rodič, alebo iný zákonný zástupca prihlasuje svoje dieťa na jeden školský rok do ŠKD na základe písomnej žiadosti, vyplní zápisný lístok, údaj o spôsobe a čase odchodu dieťaťa z ŠKD.

·  o zaradení dieťaťa do ŠKD rozhoduje riaditeľka školy písomným rozhodnutím.

·  Rodič písomne oznámi počas šk.roka neprítomnosť dieťaťa v ŠKD, odchod dieťaťa z ŠKD s inou osobou, prerušenie dochádzky (návštevy ZUŠ, CVČ a iných krúžkov) na vopred oznámený čas.

·  Aby sa nenarušovala výchovno-vzdelávacia činnosť a denný režim v ŠKD, dieťa by malo byť vyzdvihované/uvoľnené z ŠKD len v čase a spôsobom podľa vopred odovzdaného písomného oznámenia rodičov, zákonných zástupcov.

·  Pri odhlásení dieťaťa z ŠKD rodič písomne ohlási  ukončenie dochádzky

do ŠKD.