• Naše Ekocemtrum

• 21.11.2018 11:05
      • Naše Ekocentrum sme plne začali využívať a vzdelávať sa .
      • Separujeme v materskej škole.

Novovybudovaného priestory altánku sme využili  na aktivitu zameranú na separovanie, triedenie odpadu z domácnosti. Najskôr sme vyčistili areál od neporiadku, potom sme si pozreli náučné tabule, ktoré deťom prehľadne vysvetľujú, ako dlho sa ktorý odpad v prírode rozkladá. Nakoniec aj deti samé mali možnosť triediť pripravený odpad podľa druhu do správnych farebných kontajnerov. Úlohou detí  bolo zapamätať si a vedieť rozlíšiť farbu kontajnera na separáciu skla, papiera, plastu a kovu. Deti boli veľmi šikovné a veľmi rýchlo sa všetko naučili. Aj takýmto zážitkovým učením sa u detí vytvára postoj a názor na problematiku ochrany životného prostredia a chápu zmysel triedenie odpadu.

Deti veľmi zaujal vyhotovený náučný pocitový chodník, ktorý sa nachádza na našom školskom dvore. Keďže je už chladno a bosou nôžkou nemohli rozlišovať vlastnosti materiálu po ktorom prechádzajú, vyskúšali si to zatiaľ rukami. Pohladili kameň, zistili aký je hladký a studený, drevo je drsné ale teplejšie.  Kôra, piesok, štrk – všetko ich zaujalo, všetko chceli vyskúšať. Svoje dojmy a postrehy o použitých materiáloch  vyjadrovali prekvapenými a veselými pokrikmi. Tu sa budeme pravidelne vracať a vyskúšame si pocitový chodník hlavne v teplých mesiacoch, kedy tadiaľto budú môcť prejsť bosými nohami.

Lesnícke dopoludnie s p. Petrom Ďurišom a jeho kolegami

Dnes k nám do školy zavítali lesníci. Pod vedením p. Petra Ďuriša a jeho kolegov sme sa vzdelávali v lesnej pedagogike.

Naučili nás, prečo je dôležité vysádzať nové stromy. Prakticky sme si to aj vyskúšali. Spoločnými silami sme vysadili do našej novej dúhovej záhrady ďalších päť stromčekov.  Vďaka aktivite sme sa dozvedeli o kolobehu života stromov a čo to aj o práci lesníkov. V klbkovej hre sme zase zistili, že v prírode všetko so všetkým súvisí. Nakoniec sme sa otestovali v spoznávaní zvieracích stôp. Zažili sme veľmi zaujímavé a podnetné chvíle. Zahrali sme sa, zabavili, no zároveň sme sa mnohé naučili. foto

Hotel pre hmyz

Žiaci vyrobili krásne hotely pre hmyz. Domčeky - korpusy z dreva nám zhotovil p. R. Mušák, ktorý vyrobil aj ukážkový hotel pre hmyz. Podľa neho žiaci zhotovili ďalšie domčeky. Využili prírodný materiál, ktorý si doniesli zo záhrad a lesa. Hotové výrobky sme upevnili na altánok. foto