• Ako to začalo

• 16.10.2018 09:14
      • Ako na zavolanie prišla výzva grantového programu Trenčianského samosprávneho kraja Zelené oči.

Škola a škôlka sa môže tešiť na novú záhradu, ktorú vybudujeme pri našom altánku.

Z Trenčianskeho samosprávneho kraja nám prišlo oznámenie,  že obci Dohňany  bol schválený grant vo výške 2000,-  Eur na projekt „Dúhová záhrada- učenie hrou“. Projekt sa bude realizovať v mesiacoch jún- október 2018.

• Cieľom nášho projektu Učebňa v prírode, je prebudovanie klasickej triedy na špeciálnu učebňu za účasti nielen oslovených sponzorov, ale i aktivít samotných detí, ako napríklad zber druhotných surovín, starostlivosť o kvety a ich ďalšie rozmnožovanie. Očakávame, že výučba prírodovedných predmetov v takto upravenej špeciálnej učebni napomôže k zvýšeniu záujmu o prírodovedné predmety, umožní iný – nový prístup k odovzdávaniu poznatkov. Tvorivé prostredie prispeje k rastu osobnosti každého žiaka, umožní získať deťom lepší rozhľad a komplexnejšie znalosti.
        V rámci projektu  v zadnej časti nášho areálu je vhodný priestor na vybudovanie ekocentra  pre deti a širšie okolie obce. Dobudovaním učebne prvouky a prírodovedy podporíme aktívny prístup  k tvorbe  a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby. Chceme  dbať na zachovanie pôvodného ekosystému okolia školy, s akcentom na   vysadenie pôvodných rastlinných druhov v areáli, pričom táto lokalita do budúcna bude slúžiť ako miniarborétum. Ak naučíme deti prírodu poznávať, milovať, budú ju aj chrániť. Žiaci v škole, ale aj doma bežne plytvajú pitnou vodou, elektrickou energiou, produkujú množstvo odpadu a netriedia ho. Vytvárajú sa nelegálne skládky v okolí školy a v regióne. Považujeme za prioritu zvyšovať environmentálne uvedomenie žiakov a to systémovým prístupom k environmentálnej výchove.    Na vyučovacích hodinách, ale aj počas mimoškolskej činnosti detí, budeme realizovať aktivity v rôznych oblastiach.

Projekt je rozdelený do 4 aktivít.

1. aktivita - Čistenie areálu.

Prvoradou úlohou je vyčistenie areálu od kameňov a rôznych nečistôt. Úpravu areálu budeme realizovať s deťmi, rodičmi a starými rodičmi na dobrovoľných brigádach

2.aktivita - Pocitový chodník.

Na prírodovede sa učíme o živej aj neživej prírode.  Živé aj neživé prírodniny nás obklopujú všade, aj v našej záhrade. Chceme si skúsiť aké pocity vyvoláva v človeku, keď sa bosý prejde po piesku, či smrekových šiškách, aký chladný je kameň, alebo ako vie drevo zohrievať. Spoločnými silami žiakov, učiteľov i rodičov si chceme postaviť takýto chodník a tešiť sa z neho.

3. aktivita - Ekocentrum environmentálnej edukácie.

Osadíme náučne tabule zamerané na triedenie odpadu, spoznávanie stôp zvierat, vývoj motýľa, žabky. Vybudujeme hotel pre hmyz.

4. aktivita  - Naše políčka, stromčeky a bylinky.

Vytvoríme vyvýšené políčka na pestovanie liečivých bylín

Na uskladnenie potrebného záhradného náradia postavíme menší domček.

Sadenice stromčekov a rôznych byliniek zakúpime a v spolupráci s rodičmi a za pomoci  detí a brigádnikov ich vysadíme do záhrady. V ekocentre osadíme aj búdky a kŕmidlo pre vtáky v spolupráci so združením poľovníkov  " BUKOVINA " v našej obci . Pri jednotlivých rastlinách umiestnime štítky s ich názvami, čím uľahčíme žiakom spoznávanie rastlín priamo v ich prirodzenom prostredí.

Vytvorením špeciálnej učebne i za pomoci fantázie a aktivít detí napomôžeme k vzniku prostredia, kde bude pobyt pre deti zážitkom a výučba hrou.

Uvedený projekt Obce Dohňany bol podporený v rámci grantového environmentálneho programu Zelené oči, ktorý tvorí súčasť projektu Zelená župa Trenčianskeho samosprávneho kraja. Zelená župa si kladie za cieľ znížiť svoju ekologickú stopu a zvýšiť environmentálne povedomie obyvateľov kraja. Zelená župa je zatiaľ jediný projekt svojho druhu na Slovensku na úrovni krajov vôbec. Účelom grantového programu Zelené oči je podpora aktivít a činností zameraných na ochranu a zlepšenie stavu životného prostredia a / alebo  zvýšenie environmentálneho povedomia občanov na území Trenčianskeho kraja.